7 doporučení jak si vybrat svatebního fotografa

svatebnipribeh.cz-od-Martina-01

7 doporučení jak si vybrat svatebního fotografa

1, portfolio

Způsob, jakým se fotograf prezentuje na svém webu či na sociálních sítích vám mnohé napoví. Prohlédněte si ukázky jeho práce, nezapomeňte shlédnout celá alba jeho svatebních fotografií. Pár obstojných fotek ze svatby zvládne udělat kde kdo, ale vytvoření krásného a ucelené svatebního příběhu z celého dne dělá základní rozdíl mezi zkušenými fotografy a „kamarády s fotoaparátem“.

2, volný termín

Nemarněte čas a zeptejte se fotografa, který vás zaujal, jestli má volný termín v den vaší svatby. Svatební sezona není nekonečně dlouhá a víkendů pro svatby je ještě méně. Termíny, jako např. 7.7.2017, jsou často vybrány mezi prvními. Podaří li se vám sehnat kvalitního fotografa z okolí, máte o výhodu navíc.

3, sednete si?

Seriózní fotograf by vám měl nabídnout předsvatební schůzku. Fotograf vás bude doprovázet většinu svatebního dne, a to i v okamžiku, kdy se budete například oblékat do svatebních šatů, nebo v situacích, kdy hrají velkou roli emoce.. Věřte že chcete být po celý den s příjemným člověkem, který bude tam, kde je potřeba, a který zvládne citlivě uchovat atmosféru z vašeho dne. Předsvatební schůzkou zjistíte, jestli vás čeká harmonická spolupráce, či nikoliv. Ve svatební den se  při focení nebudete tolik ostýchat, protože jste se  fotografem již poznali.

4, zkušenosti

Podívejte se, jaké má fotograf vzdělání a zkušenosti s focením. Víceletá praxe v oboru vám zaručí, že ho nezaskočí téměř žádná situace. Ať se to možná nezdá, na svatebního fotografa je během focení i po něm, kladena celá řada nelehkých požadavků. Důležité je, aby je fotograf dokázal přirozeně plnit a ideálně i předčít vaši představu o výsledku. Po celou dobu byste se s ním měli cítit příjemně.

5, ohodnocení

Kvalitní služby obnáší odpovídající množství času a odpovídající odbornost. Focení na svatbě často trvá více jak 10 hodin, což je jen malý zlomek celkové doby, kterou fotograf stráví prací na vašem svatebním příběhu. Zbývající čas fotografa (často ještě 9/10 celkové práce) bývá rozložen na přípravy, zálohování dat, výběr a úpravy fotografií, komunikaci se zákazníky, reklamu a jiné zařizování.. Navíc je potřeba počítat s nemalými náklady na profesionální foto techniku, včetně PC se speciálním monitorem a softwarem.

Jestli vám někdo nabízí stovky fotek a dodání na druhý den po svatbě za cenu pár tisíc, je jasné, že něco není v pořádku. Na kvalitní výstupy je potřeba čas. Stojí za to si pár týdnů počkat.

6, přístup

Pokud Vám fotograf naslouchá a upřímně se o vás zajímá, máte z půlky vyhráno. Už při první osobní schůzce s fotografem byste se měli cítit komfortně a navzájem si důvěřovat. Proč? Věřte, že se to pozitivně odrazí na vašich dojmech ve svatební den i na odevzdaných fotografiích.

7, domluva

Tak jako v jiných profesích osobní přístup je velmi důležitý. Svatba je zpravidla odrazem párů, rodin a jejich zvyků. Každá je jiná. Nebojte se zeptat svého průvodce svatebním dnem, když vám není něco jasné, jistě vám rád pomůže realizovat vaše představy.

Máte už vybraného svého svatebního fotografa?