Konečně je to za vámi. Jste vdaná nebo ženatý. Určitě ještě máte v živé paměti plánování a stres z příprav. To vše z Vás opadlo až po svatebním dnu. Bohužel tím všechny povinnosti nekončí. Po svatbě je potřeba zařídit ještě spoustu věcí, například od příjemnějšího nasdílení svatebních fotografií se svatebčany až po nezáživnou českou byrokracii a lítání po úřadech. S naším průvodcem se ale zaručeně neztratíte!
Článek pravidelně aktualizujeme. Naleznete zde podmínky platné pro rok 2023.
Zpravidla se týká ženy, ale doba už se posunula. Možností je mnohem více a všechny mají oporu v českých zákonech:
V českých luzích a hájích není bohužel možné úplně vše, co známe ze zahraničí:
Pokud se jako manželka pana Procházky nechcete stát paní Procházkovou, ale chcete mít jméno ve stejném tvaru jako partner, jde to! Žádost o používání příjmení bez přechýlení podáte na matrice. Pokud jste cizinka, budete mít trvalý pobyt v cizině, partner je cizinec nebo máte i jiné občanství, žádost bude schválena automaticky.
Další podmínky a informace o změnách příjmení naleznete na stránkách Ministerstva vnitra.
To, které doklady po svatbě vyměníte, se odvíjí od vašeho rozhodnutí o změně příjmení. Pokud ke změně jména došlo, tak pozorně čtěte. O všechny následující doklady musíte požádat osobně a osobně je také vyzvednout po zhotovení na příslušném magistrátu či úřadu.
Po svatebním obřadu vám odstřihnou růžek občanky. Obdržíte také doklad odůvodňující ustřižení. Vy musíte na Městském úřadě nebo magistrátu požádat o novou občanku bez amputace. Potřebujete k tomu pouze oddací list. Od obdržení oddacího listu máte 15 dní na zažádání o výměnu občanského průkazu. Za výměnu dokladu nic neplatíte, musíte jej však vyzvednout osobně nebo nechat zaslat poštou (ověřte si u svého úřadu, zda tuto službu nabízí).
Narozdíl od občanského průkazu, cestovní pas bude platný ještě po dobu 3 měsíců od obřadu. Pas měníte pouze v případě, že jste si změnil/a příjmení. Pro výměnu pasu potřebujete nový občanský průkaz (ano, musíte tedy na úřad znovu), starý pas a hotovost ve výši 600 Kč. Úřad má na vystavení nového pasu 30 dní, zpravidla však stíhají vytvořit nový doklad do dvou týdnů.
Pozor. Po uplynutí lhůty 3 měsíců není možné na starý pas vycestovat. Pokud jste s výměnou pasu otáleli a budete jej v blízké době potřebovat, připlatíte si:
Řidičský průkaz řešte na úřadě společně s žádostí o nový občanský průkaz v případě změny příjmení. Musíte tak učinit do 5 pracovních dnů od uzavření manželství, vskutku šibeniční termín. Budete potřebovat starý občanský průkaz, doklad potvrzující důvod odstřižení růžku a starý řidičák. Výměna řidičského průkazu vás nebude stát ani korunu.
Vlastníci motorových vozidel musí hlásit změnu příjmení i bydliště také na Registru motorových vozidel. Nahlásit změnu musíte do 10 pracovních dnů. Úpravy budou provedeny ve velkém i malém technickém průkazu.
V takovém případě bude váš život daleko snadnější. Zpravidla se to týká muže, ale jak jste si mohli všimnout, možností je více. Pokud po svatbě nedošlo ke změně jména, čeká vás pouze změna občanského průkazu, kde bude potřeba změnit rodinný stav, případně i adresu trvalého bydliště.
Nastat však může i situace, kdy není třeba dělat vůbec nic. Pokud máte nový občanský průkaz se strojově čitelnými údaji (vydávaný od roku 2012) nebo tzv. e-občanku (vydávaná od roku 2018) a neuvedl/a jste v žádosti rodinný stav (tato položka je totiž nepovinná), nemusíte dělat vůbec nic. Samozřejmě pokud v dokladu chcete mít stav “ženatý / vdaná”, musíte o nový občanský průkaz požádat.
Ostatní doklady zůstávají beze změn.
Pokud si změníte příjmení nebo trvalé bydliště, budou se vás týkat i následující úkony. Dříve, než se vydáte na pobočky, doporučujeme nejprve poskytovatele kontaktovat elektronicky nebo telefonicky. Můžete si tím ušetřit hromadu času. Lhůta pro nahlášení změn se tu liší.
Těch dobrých zpráv bohužel není tolik, kolik bychom si přáli. Snad brzy začne stát digitalizovat a spousta starostí zmizí. Už nyní však „téměř“ nemusíte řešit následující instituce:
Jako podnikatel/ka máte v cestě ještě několik překážek navíc:
Plánování svatby, svatební den i byrokracie po svatbě jednoho vyčerpají. Chcete od toho všeho utéci na svatební cestu do zahraničí. Jak tedy cestovat? Pokud cestujete v rámci EU, měla by vám stačit i občanka s amputovaným růžkem. Dle zákona se totiž takto upravený doklad nepovažuje za zničený a neplatný. Pro jistotu však mějte u sebe i cestovní pas. Cestovnímu pasu se prokážete v případě cesty mimo evropský kontinent. Ale znovu připomínáme, že je platný maximálně 3 měsíce od svatebního obřadu. A potřeba ho bude i na cestu zpět.
Na samotném konci článku se pojďme podívat ještě na ty příjemnější úkoly, která vás po svatbě čekají. Některé z nich si zaručeně užijete.
Zvládli jste to. Teď už vašemu společnému životu nebrání žádný úředník odmítající udělit razítko. Čeká vás krásný společný život. Přejeme, ať je v něm co nejméně starostí!
Portál Svatební Příběh provozuje Toonja.cz. Všechna práva vyhrazena.