Zvyklosti a tradice se s časem proměňují, některé zanikají a jiné se vrací. To, jak přistupujeme k manželství a svatbě nyní, by v minulosti bylo pokládáno za rozmar. Naštěstí se doba vyvíjí a v současnosti máme svobodu v tom se rozhodnout, jak naše svatba bude vypadat. To platí i u financování svatby.
Dnes je zvykem, že snoubenci spolu již nějakou dobu žijí ve společné domácnosti, mají vlastní příjmy a nemusí se tedy spoléhat na své rodiny, jako tomu bylo dříve. Není ale výjimkou, že rodiče nevěsty i ženicha se na svatbě z malé či větší části podílí. Jak tedy můžete k financování svatby přistoupit?
Když se vrátíme o pár desítek let zpátky, svatba konaná z lásky byla velmi vzácnou událostí. Dříve se ke sňatku přistupovalo velmi pragmaticky, z pohledu majetkových poměrů a postavení ve společnosti. Stejné to bylo s financováním svatby. Pravidla ohledně placení svatby vycházela z tradičního pojetí, co by měl do rodiny přinášet muž a co žena.
Největší podíl na financování svatby měla z pohledu tradice právě rodina nevěsty. Důvodem bylo zejména to, že po svatbě už bylo veškeré financování a zabezpečení rodiny v rukou muže. Dle tradice rodiče nevěsty financovali svatební šaty pro svou dceru, svatební hostinu, květinovou výzdobu, svatební oznámení a pozvánky, dort, svatební dary a také fotografa.
Dříve bylo zvykem, že rodiče ženicha financovali zejména pití na svatební hostinu, hudební doprovod a svatební dary. Výjimkou nebylo ani financování svatební cesty (někdy i společně s rodiči nevěsty).
Od nevěsty se očekávalo, že zaplatí svatební košili svému milému. Tato tradice se často udržuje i dnes. Ke košili mu měla pořídit i svatební kapesníček, který také vlastnoručně vyšila. Dále se z její kapsy měl financovat snubní prsten pro jejího nastávajícího a ubytování pro hosty, kteří nebyli místní. Poslední milou povinností nevěsty byly i dárky pro její družičky.
To, co financuje ženich dnes a jak je bylo z pohledu tradice, se od sebe příliš neliší. Jeho neodmyslitelnou úlohou je koupě zásnubního prstenu. Kromě toho si pro sebe má pořídit svatební oblek a boty. Pro svou nastávající by měl dle tradice koupit svatební kytici a snubní prsten. Další položkou jsou myrty či vývazky pro svatebčany, správní poplatek za obřad a také malá pozornost pro svou družbu.
Zda se inspirujete tradicí nebo se rozhodnete celou svatbu financovat sami, je v současné době na vás a vašich příbuzných. Samozřejmostí by měla být vzájemná dohoda s rodiči. Někteří rodiče rádi pomohou s přípravami na svatbu a jiní raději přispějí na svatební cestu. Variant je mnoho a každá rodina k tomu bude přistupovat jinak.
Téma financování svatby by se mělo nicméně otevřít co nejdříve, ať všechny strany ví, s čím mohou počítat. Vy sami budete vědět, jaký způsob komunikace s vašimi rodiči bude ten nejlepší. Při takovém rozhovoru je důležité nenárokovat si právo na finanční příspěvek od rodičů a respektovat jejich rozhodnutí.
Finanční výpomoc od rodičů navíc není jedinou formou, jak ulevit své kapse. Svatební hosté často místo materiálních darů věnují novomanželům dar v podobě finančního příspěvku. Obdržené peníze často zaplatí velkou část svatebních nákladů.
Svatba sice zpravidla není levnou záležitostí, nicméně s výpomocí vašich příbuzných a přátel to rozhodně nemusí být věc, kterou byste museli ještě několik let splácet. Hlavní je, abyste si svatební den všichni společně užili a mohli na něj ještě dlouho vzpomínat.
Portál Svatební Příběh provozuje Toonja.cz. Všechna práva vyhrazena.